Szklarnia

szklarnia, greenhouse, vintagestory

Szklarnia

Szklarnia to konstrukcja przeznaczona do uprawy roślin w chłodniejszych klimatach lub umożliwiająca wielokrotne zbieranie plonów do jesieni lub zimy. Jeśli zostanie zbudowana poprawnie, obszar rolniczy wewnątrz konstrukcji pokaże dodatkową informację o efekcie „+5°C”. Oznacza to, że rośliny rosnące na tych obszarach będą miały o 5°C cieplejsze warunki niż te rosnące na zewnątrz przez cały czas.


Wymagania dotyczące budynku szklarni:

  • Struktura szklarni może mieć maksymalne wewnętrzne wymiary 14x14x14 bloków. Możliwe są mniejsze rozmiary we wszystkich wymiarach, ale żaden z wymiarów nie może przekraczać 14 bloków. Liczą się tylko bezpośrednie ściany, a rząd narożny może zostać pominięty bez wpływu na rozpoznanie pomieszczenia.
  • Dach musi być wykonany z materiału przynajmniej w 50% przezroczystego (szkło, szkło kwarcowe, szkło kolorowe lub nawet lód lodowca) z bezpośrednim otwartym połączeniem ze skypem. Nie może być żadnych innych bloków między dachem szklarni a niebem, co oznacza, że szklarnie są niemożliwe pod ziemią, nawet jeśli są wystarczające źródła światła. Dach może być wykonany z płyt lub pełnych bloków, i nie musi być płaski.
  • „Solidna” powierzchnia, czyli powierzchnia bloku płyty, która pasuje do pełnego bloku, musi być skierowana do wewnątrz, aby liczyła się jako dach.
  • Podłoga musi być zbudowana z pełnych bloków, bloków ścieżki lub ziemi uprawnej. Upewnij się, że pod każdym blokiem ziemi uprawnej lub blokiem ścieżki znajdują się pełne bloki.
  • Ściany mogą być wykonane z płyt lub pełnych bloków dowolnego rodzaju. Kilka szklarni może dzielić te same ściany. Płyty mogą być ustawione na zewnątrz lub do wewnątrz. Cała szklarnia może być całkowicie zanurzona w ziemi, pozostawiając dach na poziomie ziemi, ponieważ zarówno ziemia, jak i kamień są akceptowanymi typami bloków do ścian. Jednak gracz powinien upewnić się, że nie znajduje się zbyt głęboko poniżej poziomu morza, co skutkuje efektem uprawy podziemnej.
  • Można umieścić źródło wody w szklarni, ale upewnij się, że pod nim znajduje się pełny blok. Aby zaoszczędzić miejsce, możliwe jest ukrycie źródła wody pod zewnętrznymi ścianami.
  • Bloki rzeźbione są dopuszczalne w ścianach/dachu, pod warunkiem że nie mają dużych otworów prowadzących na zewnątrz.

Może minąć trochę czasu, zanim bonus +5°C pojawi się na blokach ziemi uprawnej wewnątrz struktury, i nie wszystkie bloki zostaną zaktualizowane jednocześnie. Dokładniej rzecz biorąc, każdy blok ziemi uprawnej sprawdza szklarnię po maksymalnie 4 godzinach gry – plus minus kilka sekund – i będzie szukał w każdym kierunku ścian i dachu, zatrzymując poszukiwania w odległości do 7 bloków.


Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz