Site icon Vintage Story Polska

Pszczelarstwo

Pszczoły dostarczają ważnych zasobów w Vintage Story.

Pszczoły dostarczają ważnych zasobów w Vintage Story.

Pszczelarstwo

Pszczoły dostarczają ważnych zasobów w Vintage Story. Używając prostych metod, można opiekować się pszczołami i zbierać ich produkty. Pszczelarstwo przynosi użyteczne produkty, takie jak miód i wosk pszczeli.


Znalezienie dzikich pszczół

Znalezienie dzikich pszczół może być trudne. Dzikie pszczoły są rzadkim zjawiskiem w ciepłych klimatach, ale nie pojawiają się w klimatach, które są zbyt suche lub zbyt wilgotne. Najlepszym sposobem na ich znalezienie jest maksymalne zwiększenie głośności dźwięków w grze i wędrówka po obszarach leśnych. Pszczoły często słychać, zanim zostaną zauważone. Słuchaj uważnie pszczół i sprawdzaj drzewa w okolicy. Dzikie ule mogą znajdować się wewnątrz lub być zawieszone na pniu.


Łapanie dzikich pszczół

Pszczoły łapie się za pomocą skepa . Gracze mogą zobaczyć rozmiar ula, liczbę kwiatów w zasięgu i szacunkową liczbę dni do roju ula, naciskając B informacje o bloku) i najeżdżając myszką na ul. Dziki ul musi osiągnąć dużą populację, zanim podzieli się i zaludni skep.

ILOŚĆ KWIATÓWCYTAT
0-2Nie zaroi się
3Zaroi się za ok. 10 dni
4-5Zaroi się za ok. 9 dni
6-7Zaroi się za ok. 8 dni
8-9Zaroi się za ok. 7 dni 
10-11Zaroi się za ok. 6 dni
12-13Zaroi się za ok. 5 dni
14-15Zaroi się za ok. 4 dni
16-17Zaroi się za ok. 3 dni
18-19Zaroi się za ok. 2 dni
20-21Zaroi się za ok. 1 dni
22+Zaroi się w niecały dzień

Zasiedlanie pustego ula

Umieść skep w odległości siedmiu bloków od dzikiego ula. Jeśli w pobliżu dzikiego ula nie ma kwiatów, populacja nie zwiększy się na tyle, by doszło do roju. Aby zwiększyć populację, pszczoły wymagają co najmniej pięciu kwiatów w promieniu siedmiu bloków od dzikiego ula. Pszczoły muszą eksplorować swoje otoczenie, aby zlokalizować i pożywiać się na nowo umieszczonych kwiatach, ale z czasem znajdą te kwiaty. Im więcej kwiatów umieścisz, tym szybciej przebiegnie proces – na przykład, posadzenie 100 kwiatów w pobliżu siedmiu bloków sprawi, że rojenie zajmie tylko około trzech godzin w grze. Należy pamiętać, że nie obejmuje to czasu, który pszczoły potrzebują na rozpoznanie kwiatów! Możesz to sprawdzić, najezdzając kursorem na ul, aby zobaczyć, czy je znalazły.


Transportowanie zapełnionego skepa

Zapełnione skepy zajmują miejsce w slocie plecaka. Zapełnione ule mogą być transportowane w jednym z czterech slotów na torby, zamiast w plecaku lub koszyku. Po zasiedleniu, podnieś ul. Niesienie ula spowoduje spadek jego populacji. Zostanie umieszczony w pustym slocie na torbę i może być przetransportowany do domu.

Złamanie skepa spowoduje jego zniszczenie i może zrodzić rój wściekłych pszczół!


Umieszczanie zapełnionego skepa

Umieść zasiedlony ul w przygotowanej pasiece. Najpierw wybierz ul w slocie plecaka. Można to zrobić, trzymając przycisk sprintu i przewijają cscroll lub trzymając go i naciskając 1 do 4 (aby wybrać pusty slot plecaka). Następnie umieść ul na solidnym bloku.

Pamiętaj, aby zbudować płot wokół skepów, aby miód był bezpieczny przed tymi niegrzecznymi szopami!


Pasieka

Pszczoły szukają kwiatów w zasięgu siedmiu bloków we wszystkich kierunkach. Aby osiągnąć dużą populację, pszczoły potrzebują [5+3X] kwiatów, gdzie X to liczba innych uli w ich zasięgu poszukiwań. Dobrze odżywione populacje pszczół podzielą się, aby zasiedlić dodatkowe puste ule.


Zoptymalizowany układ Skepa

Najprostszym układem zapewniającym wystarczającą ilość kwiatów na każdym skepie jest rozmieszczenie skepów w odległości 2 bloków od siebie i otoczenie ich kwiatami. Ten wzór można powtarzać w nieskończoność, a każdy skep będzie miał wystarczającą liczbę kwiatów, aby dotrzeć do dużej populacji.


Zbieranie plonów z skepów

W miarę wzrostu populacji pszczół, zaczynają one produkować plaster miodu. Z czasem wejście do ula zmienia się z matowej żółci na jasną żółć, gdy ul się zapełnia. Gdy gracz bada zasiedlony ul, informacja o bloku pokaże, że ul stał się „możliwy do zbioru”. W tym momencie zniszczenie ula dostarczy plastra miodu oraz niektóre z pałek wodnych użytych do zrobienia ula.


Temperatura

Populacje pszczół zapadają w sen zimowy (przestają rojować lub produkować plastry miodu) przy temperaturze 0°C. Gdy temperatura spadnie do -10°C, wszystkie liczniki związane z pszczołami (rojenie i produkcja) zostaną zresetowane i wznowią działanie dopiero, gdy temperatura wzrośnie powyżej 0°C na końcu zimy.


Wściekłe Pszczoły

Chociaż pszczoły można zbierać z dzikiej przyrody, nie można ich udomowić. Zawsze istnieje szansa, że zniszczenie ula spowoduje pojawienie się roju wściekłych pszczół. Jedną z technik unikania ataków wściekłego roju jest umieszczanie skepów w pobliżu uli, tak aby pszczoły atakowały przynęty zamiast graczy. Jeśli gracz pozostanie w obszarze wściekłego roju, pszczoły mogą nadal atakować.


Miód i Wosk

Plaster miodu może być przetworzony na miód i wosk pszczeli. Najpierw umieść na ziemi pustą, wypaloną misę, dzbanek lub wiadro. Następnie, trzymając plaster miodu, skieruj kursor na pusty pojemnik i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby „wycisnąć” miód z plastru. Ta czynność wypełni go miodem, a pozostały wosk pojawi się w ekwipunku gracza. Każdy plaster miodu daje 0,2 litra miodu i jeden wosk. Miska pomieści miód z 5 porcji plastrów miodu, dzbanek z 15 plastrów, podczas gdy wiadro pomieści miód z 50 plastrów miodu (10 litrów), a beczka pomieści 5 wiader (50 litrów) miodu.

Spożywanie miodu przywraca 0,5 punktu zdrowia. Miód może być również używany do robienia dżemu, dodawany do posiłków takich jak owsianka, lub do wytwarzania leczniczych okładów. Wosk (maksymalnie 32 w stosie) może być używany do zamykania glinianych naczyń na długoletnią konserwację żywności oraz do wytwarzania świec poprzez umieszczenie trzech wosków w kolumnie na siatce rzemieślniczej. Świece nigdy się nie wypalają i mogą być umieszczone na górnej części solidnych bloków lub w żyrandolach. Na tym samym bloku można umieścić do 9 świec, a każda dodana świeca zwiększa poziom światła. Świece są również używane do wytwarzania latarenek.


Exit mobile version